Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Działania " Trzeźwość " na drogach Chorzowa

Policjanci z chorzowskiej drogówki w miniony piątek przeprowadzili działania „Trzeźwość”, które były prowadzone w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Przez kilka godzin mundurowi kontrolowali stan trzeźwości kierujących pojazdami mechanicznymi oraz rowerami. Niestety kolejny raz okazało się, że tego typu działania są konieczne, policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców, a kolejny z nich przewoził narkotyki.

Policjanci z ruchu drogowego prowadzą wiele działań, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Odbywają się one cyklicznie i każde działania ukierunkowane są na zwalczanie konkretnych zagrożeń. W miniony piątek policjanci z chorzowskiej drogówki prowadzili działania „Trzeźwość”, które miały na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego maksymalnej ilości kierujących pojazdami mechanicznymi, będących pod wpływem alkoholu.

W trakcie działań policjanci przebadali kilkuset kierowców. Niestety i tym razem nie obyło się bez zatrzymań. Trzech kierowców wsiadło za kierownice na „podwójnym gazie”. Badania trzeźwości u mężczyzn, mieszkańców Chorzowa i Katowic wykazały stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u jednego z nich sięgnęła 1 promila. Dodatkowo w rękach mundurowych znalazł się 33-latek z Bytomia, który przewoził w samochodzie amfetaminę.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu. Stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, które kolejno traktowane są jako wykroczenie lub przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,10 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po użyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny kierowca, przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza, jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Warto również pamiętać, że posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych jest zabronione. W zależności od ich ilości można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

 

Powrót na górę strony