Wiadomości

Działania trzeźwość chorzowskich policjantów

Data publikacji 20.03.2025

Policjanci chorzowskiej drogówki przeprowadzili działania trzeźwość. Zatrzymali 3 kierujących, którzy nie powinni wsiadać za kierownicę. Jeden z nich posiadał 8 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów, był poszukiwany a na dodatek miał przy sobie narkotyki.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w godzinach porannych przeprowadzili działania trzeźwość. Przebadali łącznie ponad 2100 kierujących. Trzech z nich wsiadło „za kółko” pomimo tego, że nie powinni się tam znajdować.

Pierwszy mężczyzna wpadł w ręce mundurowych około godziny 6.30. 53-letni mieszkaniec Bytomia kierował swoim Citroenem, mając w organizmie 0,5 promila alkoholu.
Kilka minut później mundurowi skontrolowali kierowcę Hondy. Również był nim mieszkaniec Bytomia. Tym razem badanie alkomatem wykazało ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie.
W obu przypadkach policjanci zatrzymali mężczyznom prawa jazdy.

Kolejna kontrola miała miejsce tuż po godzinie 9. Chorzowscy policjanci zatrzymali 21-letniego mieszkańca Chorzowa. Sprawdzenie mężczyzny w systemach informatycznych wykazało, że posiada 8 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz jest poszukiwany do odbycia kary 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Policjanci wykonali mężczyźnie test narkotykowy. Wstępne badanie wykazało obecność amfetaminy w organizmie. Na dodatek mężczyzna posiadał jej niewielką ilość przy sobie. Chorzowianin najbliższe miesiące spędzi za kratami, gdzie będzie czekał na kolejną sprawę w sądzie.

Przypominamy!

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku przestępstwa stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, wtedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Powrót na górę strony