Zaczęło się od zwykłej kontroli drogowej
Policjanci z chorzowskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego volkswagenem. Gdy mężczyzna opuścił szybę, mundurowi wyczuli od niego alkohol. Badanie alkomatem nie pozostawiło wątpliwości, nieodpowiedzialny kierowca, prowadził swoje auto pod wpływem alkoholu. Jak się jednak okazało to był dopiero początek problemów.
Uwagę chorzowskich mundurowych zwrócił kierujący osobowym volkswagenem, który na widok oznakowanego radiowozu zaczął się nietypowo zachowywać. Gdy podeszli do auta od razu wyczuli woń alkoholu, badanie alkomatem tylko potwierdziło przypuszczenia mundurowych, mężczyzna wsiadł za kierownice swojego auta bedąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało to był dopiero początek jego problemów. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że kierujący samochodem 40-letni mieszkaniec Katowic ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W trakcie przeszukania samochodu policjanci ujawnili marihuanę. Ponadto badanie kierującego na urządzeniu Drug-Read, jednoznacznie pokazało, że prowadził on swój samochód, będąc pod wpływem marihuany. Reasumując, nocna eskapada skończyła się dla kierowcy w policyjnym areszcie, teraz o jego losie zadecyduje sąd.
O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym. Tak też było w ostatnich dniach na drogach naszego miasta, w sumie mundurowi zatrzymali 5 kierowców, którzy prowadzili swoje auta będąc pod wpływem alkoholu i 3, którzy byli pod wpływem narkotyków. Nie uswzła ich uwadze kierująca hulajnogą, która jechała po uzyciu alkoholu, dla niej podróż skończyła się mandatem w wysokości tysiąca złotych..
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa, wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.
Apelujemy!
Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.