Wiadomości

Narkotyki są równie niebezpieczne jak alkohol

Data publikacji 16.09.2021

Niestety pomimo medialnego szumu oraz szeregu przeprowadzanych akcji policyjnych, za kierownicą samochodów i nie tylko, nadal spotyka się nietrzeźwych kierowców, oraz tych którzy zażywali wcześniej inne substancje psychoaktywne. Tylko wczoraj chorzowscy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących i jednego pod wpływem narkotyków. Kierowco pamiętaj jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych jest równie niebezpieczna jak jazda pod wpływem alkoholu i zagrożona tą sama karą.

O tym, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami, będąc w stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków, policjanci informują bez mała każdego dnia. Niestety ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż praktycznie każdego dnia chorzowscy policjanci udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym a niestety coraz częściej również tym, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Tylko wczoraj chorzowscy policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących i jednego pod wpływem narkotyków.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego chorzowskiej Komendy cyklicznie działają na drogach miasta w ramach akcji „Trzeźwość”. Celem przeprowadzanych kontroli jest ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze dokonują pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu, eliminując z chorzowskich dróg zagrożenie, jakie stwarzają nieodpowiedzialni kierowcy pojazdów. Poza sprzętem do szybkiego badania na zawartość alkoholu korzystają także z nowoczesnych urządzeń do wykrywania narkotyków w organizmie. Urządzenia Drug Read w bardzo krótkim czasie weryfikują, czy kontrolowana osoba zażywała wcześniej środki odurzające. Tak też było w tym przypadku. Po przeprowadzeniu badań kierowców okazało się, że prowadzili oni samochody będąc pod wpływem narkotyków. Przeprowadzane systematycznie działania mają również na celu zmniejszenie liczby wypadków i kolizji, powstałych na skutek prowadzenia pojazdu po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości, czy też pod wpływem narkotyków.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu, tj. stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny, kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza, jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków. Jak pokazują ostatnie zatrzymania, niestety ci drudzy zdarzają się coraz częściej.

Apelujemy!

Nietrzeźwi oraz będący pod wpływem narkotyków użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony