Uroczytość z okazji odsłonięcia pomnika więźniów "Bismarckhütte" w Chorzowie
Na skwerze przy ul. Jubileuszowej odsłonięto rzeźbę "Dłoń" autorstwa Tomasza Wenklara. To hołd dla wszystkich ofiar pracy przymusowej i niemieckiego ludobójstwa oraz powojennego, komunistycznego systemu represji i zniewolenia. W uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Policji. Chorzowski garnizon reprezentował Komendant Miejski Policji w Chorzowie mł. insp. dr Grzegorz Matuszek.
W latach 1944-45 w Chorzowie funkcjonowała filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. W podobozie w tych latach przebywało blisko 200 więźniów. Głównie pochodzenia żydowskiego, francuskiego, belgijskiego i czeskiego. Więźniowie mieszkali w obskurnych barakach wykonanych z płyt wiórowo-cementowych.
Teren obozu był otoczony ogrodzeniem z drutu kolczastego pod napięciem. Osadzeni początkowo pracowali nad rozbudowaniem filii, a później przy przeładunku, transporcie materiałów i kopaniu rowów na terenie huty. W 1945 więźniowie zostali ewakuowani i zmuszeni do pieszej wędrówki w kierunku Gliwic. Stamtąd przewieziono ich koleją do obozu Nordhausen-Dora.
Rzeźba „Dłoń” jest syntezą betonowych słupów ogrodzenia układających się w kształt ludzkiej ręki. Monument jest surowej faktury, a materiał to bezpośrednie nawiązanie do betonowych słupów wyznaczających teren obozu. To one odgradzały więźniów od normalnego życia. Kolejnej symboliki w rzeźbie możemy doszukiwać się dłoni wraz z drutami. To zestawienie tworzy wyizolowaną sferę przestrzeni, która postacią przypomina klatkę, czyli tymczasowy „dom” osadzonych podczas II Wojny Światowej.
Data odkrycia rzeźby „Dłoń”, pokrywała się z 73. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, ponadto również tego dnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który ustanowiony został przez Europejski Parlament. Również ta międzynarodowa placówka objęła pomnik swoim patronatem. W wydarzeniu wziął udział prezydent miasta Chorzów – Andrzej Kotala, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – doktor Andrzej Sznajder, syn rotmistrza Witolda – Andrzej Pilecki, Sekretarz Województwa Śląskiego – Dariusz Ptaś, prezydent Świętochłowic, okoliczne szkoły oraz wiele innych osób. Chorzowski garnizon reprezentował Komendant Miejski Policji w Chorzowie mł. insp. dr Grzegorz Matuszek.
źródło: Chorzów Nasze Miasto