Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Uwaga mieszkańcy, skimmerzy znowu atakują!

Data publikacji 13.05.2021

Karta to dzisiaj jedna z najpopularniejszych form płatności. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy montują specjalne nakładki na bankomatach, by wykradać pieniądze z naszych kont. Jak bronić się przed skimerami?

Wczoraj pracownicy jednego z banków powiadomili chorzowskich policjantów o nielegalnej ingerencji osób nieuprawnionych w jeden z bankomatów na terenie miasta. Na miejsce niezwłocznie udała się grupa dochodzeniowo-śledcza. Wstępnie mundurowi nie wykluczają ataku skimmerów. Sprawą zajęli się już śledczy z chorzowskiego garnizonu.

SKIMING - to przestępstwo to polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty, którą dysponuje klient. Skimmerzy w miejscu, gdzie wkładamy kartę  montują specjalne nakładki, które skanują dane z karty płatniczej. Potem są one przenoszone na inną, często skradzioną lub podrobioną kartę, która daje dostęp do oszczędności zgromadzonych na koncie. Przestępcy muszą jeszcze zdobyć kod PIN. W tym celu w bankomatach montowane są specjalne kamery, które rejestrują proces wprowadzania kodu na klawiaturze bankomatu.

Jak się chronić?

  • Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jak wygląda bankomat.  Elementy, które mogą nas zaniepokoić to np. wystająca klawiatura, inny kolor miejsca gdzie się wsadza i wyjmuje kartę.
  • Powinniśmy również obserwować otoczenie bankomatu. Jeśli zauważymy osobę montującą coś przy bankomacie i będziemy mieli wątpliwość, czy jest ona pracownikiem banku, powinniśmy powiadomić o tym bank.
  • Zawsze powinniśmy zasłaniać ręką panel podczas wpisywania  oraz zlikwidować opłaty zagraniczne, jeśli nie jesteśmy za granicą, ustawić małe limity wypłat i pobierać z banku informację o każdej wypłacie

Gdy doszło do kradzieży - ważne jest zastrzeżenie karty, poinformowanie banku oraz organów ścigania

Musimy uzmysłowić sobie skalę zagrożenia i nabrać pewnej nieufności do urządzenia, jakim jest bankomat. W obecnej sytuacji najczęściej bezrefleksyjnie obdarzamy bankomat całkowitym zaufaniem, podczas gdy przecież może on służyć przestępcom. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy sprawdzić, czy:

  • czytnik kart nie wygląda podejrzanie
  • klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy
  • czy do bankomatu nie są przymocowane podejrzane urządzenia - odstające elementy

Pamiętajmy również, aby na bieżąco sprawdzać saldo naszego rachunku oraz wyciągi z kart i kont.

Powrót na górę strony