Wiadomości

Chorzowscy policjanci sprawdzają, czy przestrzegane są ograniczenia

Data publikacji 31.12.2020

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku wprowadziło znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu basenów, siłowni, klubów fitness, hoteli czy placówek handlowych. Wprowadzone przepisy mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego policjanci sprawdzają czy wszyscy stosują się do nowych obostrzeń.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku obowiązują znaczne ograniczenia w funkcjonowaniu basenów, siłowni, klubów fitness, które mogą być otwarte pod warunkiem, że wykonują działalność leczniczą dla pacjentów lub ćwiczą tam członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych. Zabronione jest więc prowadzenie działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych otwarte pozostają między innymi sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, drogerie, sklepy zoologiczne, z materiałami budowlanymi oraz oferujące usługi telekomunikacyjne. Zakaz nie dotyczy także między innymi świadczenia usług optycznych, krawieckich czy fryzjerskich. Ponadto wszystkie osoby przebywające w obiektach handlowych, na stacjach paliw i targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować płyn do dezynfekcji rąk.

Mundurowi z chorzowskiego garnizonu przeprowadzili wczoraj liczne kontrole obiektów, które powinny pozostać zamknięte w związku z pandemią koronawirusa i wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Podczas sprawdzania obiektów handlowych i klubów fitness na terenie miasta okazało się, że jedna z siłowni pozostała otwarta mimo zakazu. W trakcie czynności przeprowadzonych wspólnie z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wewnątrz znajdowało się około 20 osób. W związku z tą interwencją obecnie prowadzone są czynności wyjaśniające.

Mundurowi w dalszym ciągu zwracają też uwagę na to, czy mieszkańcy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, utrzymują dystans społeczny oraz czy w placówkach handlowych i usługowych przestrzegane są obostrzenia sanitarne. Stróże prawa kontrolują także środki komunikacji publicznej i osoby odbywające kwarantannę domową.

Za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych, grzywna w drodze postepowania sądowego do 5 000 złotych lub kara administracyjna, nałozona przez inspekcję sanitarną nawet do 30 000 złotych.

  • policjanci w trakcie kontroli siłowni
  • policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu w trakcie kontroli siłowni
  • policjanci w trakcie kontroli siłowni
Powrót na górę strony