Wystawa poświęcona handlowi ludźmi
W holu Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie można obejrzeć mobilną wystawę, poświęconą handlowi ludźmi. Jest to jeden z elementów kampanii społecznej, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dzięki inicjatywie Wydziału Prewencji chorzowskiej komendy, wystawę można było również zobaczyć w ZUS-ie i w Wyższej Szkoły Bankowej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi kampanię społeczną, ukierunkowaną na problematykę handlu ludźmi i zagrożenia związane z podejmowaniem pracy za granicą. Kampania ta przygotowana została w oparciu o wyniki badania „Społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i wyjazdami do pracy za granicę 2015”, przeprowadzonego przez MSWiA w sierpniu 2015 r. Kierowana jest ona przede wszystkim do młodych ludzi, podejmujących decyzję o wyjeździe do pracy za granicę.
Handel ludźmi jest jednym z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości zorganizowanej. Ze względu na bardzo złożony charakter, jest to przestępstwo niezwykle trudne do wykrycia i udowodnienia. Polska, przez swoje położenie, jest jednocześnie krajem docelowym dla ofiar handlu ludźmi, jak i krajem tranzytowym dla osób przewożonych głównie na zachód Europy. Polacy są jednak również rekrutowani i wykorzystywani. Każdego roku, osoby wyjeżdżające z Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, są wykorzystywane w pracy przymusowej, prostytucji, do popełniania przestępstw czy wyłudzania świadczeń socjalnych i kredytów przez różnego rodzaju grupy przestępcze.
W związku z realizacją przedmiotowej kampanii, w ramach współpracy z ogólnopolskimi nadawcami telewizyjnymi oraz ogólnopolskimi i ponadregionalnymi rozgłośniami radiowymi, emitowano spot informacyjny. Pojawiły się także billboardy i plakaty, a do szkół trafił komiks dotyczący problematyki handlu ludźmi. Działania kampanii uzupełniono, przygotowując mobilną wystawę, poświęconą omawianej problematyce. Odbiorca może przekonać się, na czym polegają i jak wyglądają współczesne formy niewolnictwa. Przekazuje ona podstawowe informacje dotyczące handlu ludźmi, przedstawia różne formy wykorzystania oraz możliwości uzyskania pomocy przez ofiary i świadków tego typu przestępstw.
W realizację przedsięwzięcia i udostępnienie wystawy maksymalnie szerokiemu gronu odbiorców, zaangażowała się także Komenda Miejska Policji w Chorzowie. Ekspozycję można było już zobaczyć w siedzibie ZUS-u i w Wyższej Szkoły Bankowej. Dzięki temu mogła ona dotrzeć do wielu odbiorców w różnym wieku, którzy mogli zapoznać się z tymi jakże ważnymi zagadnieniami również pod kątem swojego osobistego bezpieczeństwa.