Dobre warunki na drodze nie oznaczają, że jest bezpieczniej
Dobre warunki atmosferyczne, nie zwalniają kierujących z ostrożnej jazdy. Bywa, że są czynnikiem, który niekiedy obniża czujność kierowców w trakcie jazdy i wyzwala ryzykowne zachowania, w szczególności chęć szybkiej jazdy.
W ciągu dnia, przy dobrych warunkach drogowych, po suchej, prostej trasie poruszamy się z reguły najszybciej, a przez to, że nie czujemy się zagrożeni, często przestajemy uważać, a naszą uwagę pochłania co innego niż prowadzenie auta, np. obsługa radia czy smartfona. Podczas jazdy w dobrych warunkach bardzo szybko tracimy też poczucie prędkości. W ciągu dnia, przy dobrej pogodzie natężenie ruchu jest też z reguły najwyższe, to również sprawia, że prawdopodobieństwo wypadku wzrasta.
Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Bezpieczna prędkość, to prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków w jakich ruch się odbywa. Nadmierna prędkość jazdy jest szczególnie niebezpieczna zimą.
Z powodu przekraczania dozwolonej prędkości na drogach giną nie tylko kierowcy samochodów i ich pasażerowie ale też dochodzi do potrąceń pieszych.
Na wielu drogach pozamiejskich ruch pieszych ciągle jeszcze odbywa się po jezdni i poboczu. Przy dużej prędkości pieszy bardzo często zauważany jest przez kierowcę w ostatniej chwili. To niesie ze sobą ryzyko groźnego w skutkach wypadku.
Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby o tej porze roku jeździć ostrożnie i przestrzegać dozwolonych limitów prędkości a także zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.
Pamiętajmy też, że kultura jazdy i szacunek wobec innych są istotnymi elementami bezpieczeństwa na drodze.