Wiadomości

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Data publikacji 19.11.2018

Wypadki drogowe są problemem globalnym. Codziennie na świecie w wyniku wypadków drogowych poszkodowanych jest 140 tys. osób. Spośród nich ponad 3 tys. umiera, a około 15 tys. już nigdy nie odzyska pełnej sprawności. Wspominanie ofiar wypadków drogowych ma już długą tradycję. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR.

Inicjatywę tę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Cash Victims). 
Każdego roku na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków. Statystyka jest liczbą, za każdym jednak pojedynczym zdarzeniem kryje się ogromy ludzki dramat wielu osób. Dotyka on nie tylko sprawców wypadków i poszkodowanych, lecz również ich rodziny i bliskich. Konsekwencją dla tych, którzy przeżyli wypadek, niezależnie od tego czy się do niego przyczynili, czy też zachowali ze swojej strony wszelkie zasady bezpieczeństwa, może być trwałe kalectwo, które wymusza adaptację do nowej, niełatwej rzeczywistości. 
Skutkiem tego tragicznego momentu jest wielotygodniowa,wielomiesięczna, a bywa że wieloletnia droga do zdrowia, której niejednokrotnie towarzyszy rozpacz, ból, żal, poczucie winy, utraty i lęk o przyszłość. Każdy wypadek śmiertelny, o którym słyszymy w mediach mrozi krew w żyłach. Dlatego dbanie o bezpieczeństwo na drogach, a także odpowiednia edukacja, to elementy które maja istotny wpływ na tragedie drogowe.

W ramach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, wczoraj w godzinach 6.00 - 22.00, chorzowscyświętochłowiccy  i rudzcy policjanci przeprowadzili wspólnie  działania  "NIE DLA PRĘDKOŚCI - BEZPIECZNA DTŚ". Działania te miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności przestrzegania przepisów dotyczących limitów dozwolonych prędkości. Przypominamy, że to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drodze. Policjanci drogówki wykorzystali w tych działaniach wszystkie dostępne ręczne mierniki prędkości w tym nowe urządzenie do pomiaru prędkości z automatyczną rejestracją TruCAM LTI 20/20. Niestety i tym razem mundurowi ujawnili wiele przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości.

 
 
Powrót na górę strony