Bezpieczny pieszy
Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą szereg działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa „Niechronionych uczestników ruchu drogowego". Decyzją Komendanta Miejskiego Policji, na terenie Chorzowa działa specjalny zespół zadaniowy ds. poprawy bezpieczeństwa pieszych.
Piesi są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ nie są chronieni jakimikolwiek osobistymi środkami technicznymi, a w kontakcie z jadącym samochodem najczęściej nie mają szans na przeżycie. Badania wskazują, że pieszy przy prędkości kolizyjnej wynoszącej 50 km/h ma statystycznie tylko około 50 % szans na przeżycie, ale już przy prędkości kolizyjnej wynoszącej 80 km/h, jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Dlatego też, rozwiązaniem optymalnym, z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest rozdzielenie ruchu pieszych i pojazdów. Nie jest to jednak możliwe w każdym przypadku, w związku z czym niezbędne jest zachowanie odpowiednich reguł ostrożności.
Pieszy, co do zasady, poruszając się po drodze ma obowiązek ustępować miejsca najeżdżającemu pojazdowi, poza przypadkami, gdzie pieszemu przysługuje pierwszeństwo, jak choćby na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Przejście to powinno być dla pieszego swoistym azylem bezpieczeństwa, jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Piesi powinni więc zachować szczególną ostrożność nie tylko po to, aby spełnić obowiązek ustawowy, ale przede wszystkim by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym co należy podkreślić, również na przejściu dla pieszych. Pieszy musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.
Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie również w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim bowiem przypadku, piesi widzą światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca ich nie widzi. W związku z tym, ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych przy poruszaniu się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym ma swoje głębokie uzasadnienie merytoryczne, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie.
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, muszą zostać otoczeni szczególną troską. W związku z tym już kolejny miesiąc działa w Chorzowie powołany przez Komendanta Miejskiego Policji zespół zadaniowy ds. poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Główny nacisk w działaniach zespołu kładziony jest na profilaktykę i edukację. Policjanci w trakcie patrolu nie tylko zwracają uwagę na to czy piesi jak i kierowcy nie łamią przepisów, ale również na prawidłowe oznakowanie przejść dla pieszych, czy też inne uwarunkowania infrastrukturalne mające wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci w toku służby rozmawiają z użytkownikami chorzowskich dróg na temat bezpieczeństwa, wsłuchują się również w uwagi i spostrzeżenia mieszkańców dotyczących możliwych rozwiązań technicznych mogących wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Takie innowacyjne podejście do poprawy bezpieczeństwa zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców. Policjanci w trakcie służby nie tylko wsłuchują się w zgłaszane problemy, ale jest to również okazja do propagowania pozytywnych zachowań, przekazania informacji w formie m.in. ulotek. Ponadto jest to również okazja do zaprezentowania jak w praktyce można bardzo łatwo zgłosić swoje spostrzeżenia przy użyciu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.