Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
Trwają ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. W trosce o bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych policjanci dzielnicowi prowadzą pogadanki z uczestnikami zorganizowanego wypoczynku na terenie Chorzowa.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających podczas ferii zimowych, policjanci dzielnicowi odwiedzają miejsca zorganizowanego wypoczynku na terenie Chorzowa, przeprowadzając pogadanki profilaktyczne. W ubiegły czwartek st. sierż. Michał Hajduga z Komisariatu I Policji w Chorzowie spotkał się z grupą uczennic chorzowskiego oddziału UKS Gimnastyki Artystycznej, z którymi rozmawiał o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw.
Policjanci przypominają, aby bezpiecznie spędzić czas wolny, należy pamiętać o tym, że:
- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach należy wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- niewolno rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- należy korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
- kulig należy organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy, nie wolno dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
- poruszając się po drogach w warunkach złej widoczności należy zaopatrzyć się w odblaski. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Wszystkim uczestnikom spotkań policjanci przekazują kolorowanki edukacyjno-profilaktyczne „Bezpieczny Stok” oraz ulotki "Dobre rady na ferie".