Chorzowska policja konna ćwiczyła na Węgrzech
W Budapeszcie odbyło się międzynarodowe szkolenie policji konnej. Wśród uczestników z Czech, Słowacji i Węgier, nie zabrakło także reprezentantów naszego kraju. Podczas tygodniowych ćwiczeń, chorzowscy i częstochowscy policjanci doskonalili wraz z wierzchowcami swoje umiejętności. Wzbogaceni o nowe doświadczenia i kwalifikacje, stróże prawa wrócili już do śląskich miast, gdzie nadal będą czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców.
Mundurowi z Zespołu Policji Konnej Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie uczestniczyli w międzynarodowym szkoleniu w Budapeszcie. W sumie spotkało się tam 16 jeźdźców z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Nasz kraj reprezentowali mundurowi z chorzowskiej oraz częstochowskiej komendy. Po tygodniowym szkoleniu, policjanci uczestniczyli w uroczystej paradzie z okazji Święta Policji, obchodzonego przez tamtejszych policjantów.
Rozwój technologii jest coraz szybszy, a Policja z roku na rok ma do dyspozycji coraz nowocześniejszy sprzęt. Rola policyjnych zwierząt pozostaje jednak wciąż nieoceniona. Psy i konie wiernie służą funkcjonariuszom i pomagają skuteczniej wypełniać swoje obowiązki. W powojennej Polsce konie służą w Policji od 1972 roku, kiedy to w Komendzie Stołecznej Policji została utworzona pierwsza jednostka konna. Konie są pomocne zwłaszcza podczas patroli trudno dostępnych miejsc, a także dbania o porządek podczas imprez masowych i zgromadzeń.
Jest kilka wymogów dla każdego konia, który ma zostać przyjęty do służby w Policji. Przede wszystkim każdy ogier musi być poddany zabiegowi kastracji, a jego wiek powinien mieścić się w granicach od 2 do 5 lat. Koń musi być także zajeżdżony, to znaczy przygotowany pod siodło. Z charakteru powinien być spokojny i zrównoważony, jeśli natomiast chodzi o wygląd zewnętrzny, to wymogiem jest rosłość (min. 170 cm w kłębie), masywność i znaczny ciężar ciała. Warunkiem jest też dobry stan zdrowia. Rasa konia policyjnego nie jest ściśle określona, ale raczej unika się ras czystej krwi i zimnokrwistych. Koń zwykle pozostaje w służbie nie dłużej niż do 18 roku życia, czyli maksymalnie 13-16 lat.