Wiadomości

Święto Niepodległości w Chorzowie

Data publikacji 11.11.2015

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Chorzowie odbyły się pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego. Wzięli w nich udział chorzowscy policjanci wraz z pocztem sztandarowym oraz policją konną.Podczas chorzowskich obchodów Święta Niepodległości odbyła się również uroczystość wręczenia medali. Srebrne odznaczenie „Za zasługi dla obronności kraju" otrzymał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie podinsp. Andrzej Zbierański.

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Chorzowie poprzedziła msza święta w Sanktuarium Świętego Floriana, odprawiona w intencji ojczyzny, za tych wszystkich, którzy oddali życie w jej obronie. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod Pomnik Powstańca Śląskiego. Po odegraniu Hymnu Państwowego, poszczególni przedstawiciele władz samorządowych, związków kombatanckich, placówek oświatowych, zakładów pracy, partii politycznych i młodzieży, oddały hołd poległym bohaterom. Wśród tych delegacji nie mogło zabraknąć policjantów z chorzowskiej komendy z Komendantem Miejskim Policji w Chorzowie insp. Dariuszem Brandysem na czele.

Podczas chorzowskich obchodów Święta Niepodległości odbyła się również uroczystość wręczenia medali „Za zasługi dla obronności kraju". Srebrne odznaczenie przyznawane przez Ministra Obrony Narodowej otrzymał Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Chorzowie podinsp. Andrzej Zbierański.
Medal „Za zasługi dla obronności kraju” to polskie odznaczenie wojskowe nadawane przez ministra obrony narodowej. Medal został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 r. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja. Medal posiada trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.


Zasady nadawania medalu zmieniono rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 1991. Według tego rozporządzenia, medal nadaje się osobom, które:


1. Wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych;
2. Posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego;
3. Swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.

Powrót na górę strony