Wizyta chorzowskich policjantek w Prezydencji Policji w berlinie w ramach projektu LdV
Dwie chorzowskie policjantki znalazły się w gronie przedstawicieli śląskiego garnizonu, którzy złożyli wizytę berlińskiej Policji. Spotkanie odbyło się w ramach kolejnego etapu partnerskiego Programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” pn. „Zwiększenie zdolności wyspecjalizowanych struktur do skutecznego zapobiegania, zwalczania i ścigania poważnych przestępstw popełnionych z użyciem przemocy”.
Wśród przedstawicieli śląskiego garnizonu, którzy złożyli wizytę w Berlinie były dwie policjantki z chorzowskiej komendy- nadkom. Joanna Pasiek- Ekspert Wydziału Kryminalnego i asp. Karolina Cieśla- Asystent Wydziału Prewencji. Podczas pobytu u niemieckich policjantów wizytatorzy, oprócz poznania teoretycznych zagadnień, mieli również możliwość obserwacji niektórych działań w praktyce, które były powiązane z tematem projektu. Ponadto, po spotkaniach z berlińskimi kolegami, wypracowywano rezultaty i produkty przedsięwzięcia.
Polscy policjanci zostali zapoznani ze strukturą organizacyjną oraz współpracą komórek organizacyjnych, których zadaniem jest zwalczanie i ściganie przestępstw popełnianych z użyciem przemocy, m. in.: komisji morderstw, grupy spotersów zwalczających przestępczość podczas imprez masowych, grupy rozpracowujących zagrożenia ze strony tzw. „rokersów” – band motocyklowych, grupy konsultacyjnej wspomagającej proces decyzyjny w przypadku wzięcia zakładników, uprowadzeń dla okupu, zamachów terrorystycznych i innych przestępstw o dużym poziomie eskalacji zagrożenia powszechnego, a także zagadnień związanych z techniką kryminalistyczną oraz wspomaganiem procesu wykrywczego przez ekspertów laboratorium kryminalistycznego i medycyny sądowej.
Ponadto przedstawiono rozwiązania prawne regulujące funkcjonowanie wskazanych powyżej komórek organizacyjnych oraz sprzęt techniczny wykorzystywany w procesie wykrywczym.
W każdym przypadku omówione zostały przykładowe case’y rozwiązanych spraw połączonych z analizą procesu decyzyjno – wykonawczego.
Zagadnienia teoretyczne zostały wsparte prezentacją rozwiązań praktycznych. Śląscy funkcjonariusze uczestniczyli m. in. w charakterze obserwatorów w zabezpieczeniu meczu piłkarskiego.
Niektóre z rozwiązań przyjętych przez berlińską Policję, które zostały zaprezentowane podczas realizacji mobilności projektu partnerskiego, stanowią uzupełnienie doświadczeń i wiedzy polskich policjantów i mogą być rekomendowane w rozwiązaniach krajowych.
Zdobyta za granicą wiedza, zostanie rozpowszechniona wśród funkcjonariuszy Policji zajmujących się szeroko rozumianym zagadnieniem zwalczania i ścigania sprawców przestępstw z udziałem przemocy, podczas planowanych szkoleń kaskadowych.
Na zakończenie, uczestnicy mobilności otrzymali certyfikat poświadczający ich wizytę w Prezydencji Policji w Berlinie.
Projekt partnerski pt. "Zwiększenie zdolności wyspecjalizowanych struktur do skutecznego zapobiegania, zwalczania i ścigania poważnych przestępstw popełnionych z użyciem przemocy" realizowany w ramach Programu Leonardo da Vinci Uczenie się przez całe życie, który został złożony przez KWP w Katowicach w partnerstwie z Komendami Policji w Berlinie i Bukareszcie został wybrany do dofinansowania.
Rolę partnera wiodącego pełni Generalna Dyrekcja Policji w Bukareszcie.
Wartość projektu wynosi 15 000 Euro.
Rekrutację do przedmiotowego projektu przeprowadzono przy współpracy z Wydziałem Kadr i Szkolenia KWP w Katowicach według następujących kryteriów:
- realizacja zadań obejmujących zapobieganie, zwalczanie i ściganie przestępstw popełnionych z użyciem przemocy,
- znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym,
- staż pracy gwarantujący partycypację w projekcie do 2015 roku.
Powyższe wynika z wniosku aplikacyjnego przedmiotowego projektu.
W toku przedmiotowego postępowania, wyłoniono 9 kandydatów, którzy na co dzień służbę swą pełnią w następujących jednostkach terenowych garnizonu śląskiej Policji.
- KWP K-ce Wydział Kryminalny,
- KMP Dąbrowa Górnicza,
- KMP Sosnowiec,
- KMP Chorzów,
- KPP Racibórz.
Projekt realizowany jest w celu zarówno nawiązania współpracy pomiędzy funkcjonariuszami Policji realizującymi podobne zagadnienia w krajach partnerskich w projekcie, jak i w w celu wymiany zarówno zasobów wiedzy, jak i doświadczeń w obszarze tematycznym, którego dotyczy przedmiotowy projekt.
Mobilności – wizyty beneficjentów projektu umożliwią zarówno międzynarodowy transfer wiedzy, doświadczeń, jak i umiejętności, by stosować najbardziej efektywne techniki działania oraz adekwatne sposoby do osiągania pożądanych rezultatów, co przyczyni się do rozpropagowania sprawdzających się rozwiązań pośród partnerów.
Posiadanie wysoko wyspecjalizowanej wiedzy i współpraca pomiędzy partnerami umożliwi szybkie zdobycie niezbędnych informacji na temat wdrażanych rozwiązań w zakresie zwalczania przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej, a to będzie miało swoje przełożenie zarówno na wzrost efektywności działania funkcjonariuszy działających w tym obszarze tematycznym, jak i szybkość ich pracy, a to podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców w krajach – partnerach projektu.
Analizie zostaną poddane także sposoby działania sprawców oraz powstawania zjawisk przestępczych z uwzględnieniem specyfiki partnerskich krajów, mającej wpływ na charakter tego rodzaju przestępstwa.
Działania realizowane w trakcie poszczególnych wizyt będą ukierunkowane również na omówienie sposobów rozpracowania grup przestępczych, popełniających przestępstwa określone w temacie projektu.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu
„Uczenie się przez całe życie”